בדיקת שמיעה

בדיקת שמיעה היא בדיקה שמטרתה לבדוק את יכולת השמיעה של האוזן. כדי לשמוע על האוזן לבצע שלוש פעולות בסיסיות, קליטה של גלי הקול, תרגום לאותות חשמליים והעברת האותות למוח, מקום שבו מפוענחים האותות לצלילים.

הבדיקה כוללת בדיקות בהולכת אוויר, העברה של הצליל דרך אוזניות, ובהולכת עצם, העברה של הצליל באמצעות ויברטור שנצמד לעצם המסטואיד, כדי להעביר את הצליל ישר אל האוזן הפנימית. שתי הבדיקות עוסקות בצלילים ובדיבור.

 

בדיקת שמיעה REM

REAL EAR MEASUREMEN או בשם המקוצר – REM, היא בדיקת שמיעה הנעשית במכוני שמיעה אצל רופאים ובמקומות שונים המורשים על פי החוק לבצע בדיקות מסוג זה עבור אנשים הלוקים בשמיעתם וזקוקים להתאמה של מכשיר שמיעה.

מה עושים במהלך בדיקת REM:

כאשר ניגשים לרופא או למכון שמיעה ומבצעים בדיקת REM, מתבצעת מדידה של צלילים אקוסטיים המופקים ממכשירי שמיעה המורכבים באוזן הלקוח ובכך, יוצרים התאמה אידאלית בין אדם לבין מכשיר השמיעה המתאים לו.

באמצעות הבדיקות הללו, קלינאי התקשורת יוצר כיוון של מכשירי השמיעה בהתאם לצרכי הלקוח בצורה המיטבית ביותר. לעיתים, קיים צורך בבדיקה נוספת, במידה וההתאמה מתבררת כלא מדויקת או לא עונה על צרכי הלקוח.

כיצד מתבצעת בדיקת REM;

באופן זהיר ועדין מחדירים צינורית גמישה אל תוך תעלת האוזן יחד עם מכשיר השמיעה כאשר הקצה הראשון של הצינורית שוכן בחלל צר הנמצא בין עור התוף לבין מכשיר השמיעה. לאחר זאת, המערכת הנקראת REM, מבצעת מדידות של קולות דיבור ורחשי רקע, בודקת אותו קול הנקלטים בהגברה ומבצעת כיוונים והתאמות ספציפית עבור תגובות הלקוח וצרכיו.

 

שתל שבלול (שתל קוכליארי), מה הוא וכיצד עובד

כמעל מיליון אנשים בארץ סובלים מלקויות שמיעה כאלו ואחרות, כאשר הלקות משתנה בחומרתה מאדם לאדם. רבים הסובלים מלקות שמיעה, נתמכים במכשירי שמיעה המשפרים את איכות השמיעה, את התקשורת עם הסביבה ועוד. בנוסף, קיים פתרון נוסף, השתלת שתל שבלול.

השתלת שתל שבלולי מתבצעת בהוראת רופא ועל המבקשים לעבור השתלה מסוג זה, לעבור ייעוץ רפואי מתאים על פי החוק. אין אפשרות לבצע שתלים במכוני השמיעה השונים ובמידה ואתם מתעניינים בנושא של השתלת שתל שבלול, פנו לרופא המשפחה שלכם או לרופא אףאוזןגרון להמשך ייעוץ ותחילת טיפולים.

השתלת שתל שבלול:

בעוד שמכשירי שמיעה רבים הם חיצוניים לאוזן ומורכבים על האפרכסת או ממלאים אותה, השתלת שתל שבלול מתבצעת כאשר יש צורך בהרכבת מכשיר שמיעה פנימי בתוך חלל האוזן. לעיתים, לאחר ההשתלה יש המדווחים שהם לא מרגישים שיפור ושינוי ניכרים באיכות השמיעה, אך בדרך כלל עליהם להמתין ולעבור תקופת הסתגלות מסוימת, אשר לעיתים, מונעת ממרכיבי השתל להרגיש בעלייה באיכות השמיעה בתקופה הסמוכה להשתלה.

השתל השבלולי קולט צלילים שונים ומגוונים מהסביבה כמו רעשי רקע וקולות דיבור, ממיר אותם לאותות חשמליים אשר נקלטים בעצבי השמיעה שלנו.

בדומה למכשירי שמיעה זעירים שאינם מורגשים ונראים בעין זרה, כך גם השתל השבלולי אינו נראה לעין. החדרת השתל דורשת ניתוח, אך מדובר בניתוח קל המבוצע באופן שוטף וסטנדרטי ללא תופעות לוואי.

ההחלמה מניתוח שתל שבלולי היא מהירה למדי ואין צורך לדאוג כי תהיו "מושבתים" ומנותקים מהשגרה היומית שלכם לאורך זמן. מהר מאוד תוכלו לחזור ולנהל חיים רגילים לחלוטין כשאתם מצוידים בשתל שבלולי חדש העשוי לסייע רבות ולהעלות את איכות השמיעה.

 

הנחתת רעשים – מכשירי שמיעה מתקדמים ומכשירי שמיעה זעירים מצוידים במנגנונים חכמים מתוחכמים להנחתת רעשים. ככל שהמכשיר הוא משוכלל ומתקדם יותר, כך הנחתת הרעשים תהיה טובה יותר. המכשיר מנחית את אותם ערוצי השמיעה שבהם הרעש הוא השולט. מכשירי השמיעה המתקדמים מודדים בכל ערוץ וערוץ את רמת הדיבור ורמת הרעש ומדגישים ומגבירים את הערוצים שבהם הדיבור הוא השולט. ככל שהמכשיר פועל ביותר ערוצים עצמאיים, כך הוא מסוגל להנחית טוב יותר את הרעש ולהגביר את הדיבור כדי לאפשר להבין טוב יותר את הדיבור, במיוחד בסביבות רועשות. חשוב להדגיש כי המכשירים אינם מעלימים רעש, אלא רק מנחיתים אותו מעט ביחס לעוצמת הדיבור.

טינטון הוא כינוי לתופעה של רעש או זמזום המורגשים בראש או באוזניים. מקור הרעש הוא פנימי ואינו נובע מגירוי של צלילים מהסביבה. אנשים אשר סובלים מטינטון מתארים סוגים שונים של צלילים כצלצול, כזמזום, כהמהום או שריקה או מוסיקה. ברוב המקרים, אצל אנשים בריאים, הטינטון הוא תופעה זמנית והפיכה.

לטינטון יש השפעה על התפקוד היום יומי, על היכולת להתרכז, על הקושי להירדם ועל דיכאון, ולכעשרים עד שלושים אחוז מהסובלים מטנטון יש גם בעיות שמיעה. קלינאי תקשורת מוסמך ידע להציע מספר פתרונות איך לשפר את איכות החיים לכל מי שסובל מהבעיה.

Share on Facebook